פורום המנהלים של ישראל
כל המנהלים של ישראל באתר אחד

גוונים לדמותו של רואה החשבון

פורסם בתאריך: 23.07.2013 | ע"י בן אור רבין | צפיות: 2250

האם על רואה החשבון להיות צבעוני? מניפולטיבי? אינטרסנט? או אפור? שקוף? חסר אינטרס?
תלוי עבור מי הוא עובד.

אם בעל העסק אותו הוא מייצג מול רשויות המס הוא בעל עסק נועז שמוכן לקחת סיכונים ולעבוד מול הרשויות בשיטת ה"מצליח" עדיף שרואה החשבון שלו יהיה מניפולטיבי, יצירתי וצבעוני. או אז ניתן לדווח במסגרת השטחים האפורים האדירים המצויים בנבכי ספרי חוקי המס, סביר שהניסוי לרוב יסתיים בהצלחה ורשויות המס יקבלו את פרשנויותיו של רואה החשבון. מדובר בשיפור שעשוי להיות אדיר ברווח שנותר בכיסו של בעל העסק, אבל טמונים בשיטה הזו סיכונים לא מבוטלים שעלולים לעלות הרבה יותר מהחיסכון אותו השיג רואה החשבון.

במקרה זה אין לבעל העסק מונופול על הסיכון. זהו סיכון גם עבור רואה החשבון ולמרות שברוב המקרים את המחיר ישלם בעל העסק, אם יידרש רואה החשבון לשלם את המחיר, יהיה המחיר כבד.

בתוך קבוצה זו קיים זן נוסף, נדיר, הזן המבריק. ששילובו עם מניפולציה ואינטרסים יכולה לחולל פלאים עבור בעל העסק.

ספרי חוקי המס הרי נכתבים על ידי אנשים, עבור אנשים, ולאף אחד מהם אין מונופול את התבונה. החוקים נכתבו עבור עסקים שרמת הרזולוציה שאליה ניתן להגיע מוגבלת, הרי אין עסק אחד דומה למשנהו, ואין אף ספר שיכול להכיל את כל התרחישים שרלוונטיים עבור כל העסקים וכל המצבים. בכל חוק, תקנה, או נוהל, לרוב, תימצא פרצה. פרצה שתאפשר למי שיימצא אותה לנצל את קיומה עבור לקוחותיו, מבלי לסכן אותו, עד שיימצא לה טלאי שיסתום את הפרצה.

תחום הכספים הוא תחום בו יש הרבה מאוד מקום למניפולציה. במיוחד כשמדובר בתחזיות לעתיד.
תכנית עסקית יכולה ללבוש צבעים קודרים ופסימיים, והיא יכולה ללבוש צבעים וורודים ואופטימיים. מי שישלוט בספקטרום האור יהיה רואה החשבון אם הוא ניחן ביכולות מניפולטיביות.
תמונה אודות חברה יכולה להיות חדה וממוקדת עם שורה תחתונה חד משמעית, והיא יכולה להיות מטושטשת כשכתמיה נחבאים או מוצנעים והצלחותיה בהווה והפוטנציאל האופטימי בעתיד מובלטים.

רואה החשבון השמרן יהיה שונה לגמרי מרואה החשבון הנועז, הצבעוני והמניפולטיבי.
הוא יסרב לקחת סיכונים מול הרשויות, הוא יעבוד לפי הספר וכל ספר אפשרי, הוא יקנה בעבור מעסיקו שקט תעשייתי וייתכן שבנסיבות מסוימות יבנה עבור עצמו, לאורך תקופת זמן ארוכה, שם הגון ברשויות המס. לרוב, לא יידע המעסיק עד כמה הוא שמרן ועד כמה יקר עולה לו השקט הזה, שכן ידיעת כללי המס היא כל כך כבדה, שמעט מאוד העוסקים בה באמת מכירים את כל חוקיה, תקנותיה, תיקוניה, עם כל התקדימים והפסיקות, החידושים והמצאות. על אחת כמה וכמה בעל עסק שאין זו תחום מומחיותו, וידיעותיו בתחום זה מאוד מוגבלות.

גישה שמרנית זו היא נפוצה יותר, ובטוחה. אך אינה מנצלת את מרחב התמרון שהמחוקק הציב מתוך הבנה שישנם כאלו שימתחו את גבולות המותר ולקוח כזה יישא בכל עול המס שקובע החוק מבלי להשתמש בסעדים ותרופות שקיימים בחוק אך כרוכים בנטילת סיכון מה. רואה חשבון שמרן נטול אינטרס שאינו חלק מפירות צמצום המס לא יסכן ולו גרם אחד ממעמדו, שמו או כל דבר אחר. בבחירה בין למצוא חן בעיניי הלקוח או ללכת במשעוליו המסומנים של החוק הוא יבחר בחוק וגם אם הוא ניחן ביכולות מניפולטיביות, הכיוון שבו תופעל המניפולציה הוא בכיוון הלקוח, ולא רשויות המס.

רואה חשבון אפור ולא יצירתי הוא טוב בעיקר עבור רואה החשבון והמדינה. בכל שאילתה לגבי תשלום באם הן או באם לאו, הוא יבחר בהן. הוא הרי לא זה שיישא בעלות המס.

אינטרס לובש מלבושים רבים. החוק כבר טיפל בסוגיה זו ומתח את הגבולות לאלו הרשאים ליהנות מפירותיו של ניהול מס נועז. אז היכן יכול להסתתר לו אינטרס אם כך?

רואה חשבון עצמאי החפץ לבנות שם לעצמו כעסק לשם הגדלת קהל לקוחותיו יהיה שטוף באינטרס להתרברב בעיני לקוחותיו על ניצחונותיו הרבים בזירת המיסוי ובכל לפתות לקוחות נוספים ליהנות מפירות ההצלחה שלו, ולחזק את הלקוחות הקיימים.
בבואו של הלקוח לבחור משרד עצמאי לנהל את ספריו, יחפוץ הלקוח משרד נעים, שירותי, זמין, ונגיש, אך לפני הכול הוא יבחר את המשרד שניחן ביכולת לצמצם ככל הניתן את חלקם של רשויות המיסים, שכן כל שקל כזה שייחסך, ישולשל באופן כמעט מלא לכיסו של הלקוח.

אינטרס נוסף הוא האינטרס של השכיר הנמרץ. בכל ארגון ישנה מערכת של תגמול כספי, אך ישנה גם מערכת של הערכה, מעמד, ואגו. ברוב הארגונים מתחולל מאבק על כל אחד מאילו והיכולת לכבוש כל אחד מזירות האלו נעוצה, בעיקר, בזירה עליה אתה חולש.
וגם כאן, ההצלחה בזירה של רואה החשבון תימדד בעיקר ביכולת שלו להקטין את המס ובכך לתרום לרווח הכללי של החברה. לא פעם, היכולת של רואה חשבון מבריק להגדיל את שורת הרווח הנקי יכולה לעלות כמה מונים על יכולותיו של איש המכירות המבריק ביותר.
שם ומשפחה: בן אור רבין תפקיד: מנכ"ל חברה: נאטורפיל
שם הכותב
נושא
התוכן
קוד אבטחה
החלף תמונה