פורום המנהלים של ישראל
כל המנהלים של ישראל באתר אחד

תזרים מזומנים - כלי ניהול הכרחי

פורסם בתאריך: 19.03.2017 | ע"י מאיר קנוניץ | צפיות: 1067

בעלי עסקים קטנים, כאלה ש"עושים הכל", מעבודת הייצור, דרך שיווק ומכירות, הניהול הפיננסי (הם קוראים לזה - "בנקים") ועד הניהול הכללי, מדלגים על הנושא הקריטי לעסק - "תזרים מזומנים".

נראה שהשם הזה לבד, מעורר אצל רבים מבעלי העסקים תערובת של כאב ראש, צמרמורת והזעת יתר.

כשאני יושב עם היזמים ומחפש את נקודות התורפה הלוחצות בעסק ושואל על תזרים המזומנים, אני מקבל בדרך כלל שלל תשובות ובעיקר תירוצים כמו. "תעזוב אותי, אין לי זמן לזה", או "אצלי כל התזרים בראש" ובמקרה הנפוץ והשגור ביותר - "בשביל מה אני משלם לרואה חשבון שלי"?.
וכאן, כמו במבחן אמריקאי סטנדרטי התשובה הרביעית היא המתאימה - "כל התשובות לא נכונות".
הנושא כל כך חשוב, שכל בעל עסק חייב למצוא לזה זמן, כי גם בעסק קטן אי אפשר לנהל את התזרים בראש ובוודאי שזה לא ייפתר אצל רואה החשבון שבמקרה הטוב, פוגש אתכם פעם בחודש כשהוא הכי לחוץ בתקופת המע"מ של לקוחותיו.

רבים מבעלי העסקים טועים לחשוב, שאם הם יביאו הרבה עבודה לעסק, ייפתרו כל בעיותיהם.
תזרים המזומנים הוא נגזרת של רווחיות העסק (לא רווח) אבל ממש לא רק!!!.

אכן, הרווח הגולמי הוא יסוד בסיסי בעסק אך יש גם את הצד של ההוצאות האחרות. אם הן גבוהות יותר מהרווח הגולמי או התפעולי לאורך זמן, יתכן שאין בכלל הצדקה לקיום העסק. אסור גם לשכוח שבכל עסק יש השקעות - מכונות, רכבים וכלי עבודה הדורשים חידוש והחלפה. אלה אמנם "סעיפים מאזניים" ולא סעיפים של "רווח והפסד" אבל העסק צריך להביא כסף ממקור כלשהו כדי לממן אותם. לא אחת, העסק גם מחזיר הלוואות קודמות מהעבר שאוכלות את יתרת הכסף הפנוי אם הוא מושג.

וזה הרגע, שבעל העסק "מוצא את הפתרון האולטימטיבי" והוא - לקחת הלוואה.
נכון, הלוואה היא אכן מכשיר להקמת עסק ופיתוחו אבל הלוואה גם צריך להחזיר, ונשאלת השאלה האם העסק יוכל לעמוד בהחזר ההלוואה? האם במקום לאושש ולפתח את העסק היא לא תמוטט אותו?

או, אז בוא נבדוק בתזרים המזומנים ..
שם ומשפחה: מאיר קנוניץ תפקיד: מנכ"ל, בעלים חברה: אוריון בע"מ - ייעוץ כלכלי וגיוס אשראי
שם הכותב
נושא
התוכן
קוד אבטחה
החלף תמונה